Artiklid meediasUudised

Õpetajate palga tõstmine on ainult ühe matemaatilise tehte taga

By 15. okt. 2013 jaanuar 15th, 2019 No Comments

_DSC0495Tallinn Haridusamet andis koolijuhtidele juhised, kui mitte öelda korralduse, et hoida pinget linnakassale väiksemana, teha töötajatele lepinguparandus selliselt, et õpetajad ei „taha“ puhkusele minnes puhkuseraha korraga kätte saada vaid soovivad seda raha palgana; nagu käiks nad tööl(suvi otsa) ja saaksid igakuist palka, st et ei toimu kahe kuu palga ettemaksu vanas kuus töötatud päevarahadele lisaks ( õpetajatele on puhkus nimelt 56 päeva).

Istusin kalendri ette ja hakkasingi nagu seadusekuulekal koolijuhil kohane ette valmistama töölepingusse muudatust. Reaalainete inimesena aga tegin väikese avastuse ja tekkis hoopis  parem  mõte. Tekkis tahtmine riske linnakassale veelgi hajutada ja teha lepinguparandus selliselt, et õpetaja saaks palka iga nädala lõpus-reedel kella neljaks. Nii aastaringselt, ilma sel ajahetkel, riigi poolt määratud õpetaja palka muutmata ja puhkuseraha maksmata.

Mis sellise otsuse tingis? Vaadake kalendrisse ja mõelge kaasa: meil on aastas 12 kuud,  aastas on 52 nädalat ning meie ajaaarvamises on keskmiselt kuus 4 nädalat, siis

52 : 4 = 13. Kalendri järgi töötame meie, koolijuhid/õpetajad 13 kuud, aga palka saame 12 kuu eest ja seda pisutki riik veel ka kärbib. Kus on  õpetajate  väljateenitud 13-nda kuu tasu?

Kokkuvõtteks, mina teen oma kooli õpetajatega töölepingusse paranduse,  minule alluvale kooli õpetajatele, makstakse palka igal nädala lõpul reedel kella neljaks (igati seaduslik otsus). Selliselt leiame selle „kõrvale pandud“ 13 kuu ka üles. Muide seal, Euroopa Liidus, kuhu me nii hullusti kippusime, leiti see 13 kuu juba aastaid tagasi üles. Millise kivi alt hakkab Toompea seda 13 kuud otsima ja millises „aruandes“ see 13 kuu kajastub (see ju käib iga valdkonna kohta).

Kui palka maksta iga nädal on koormus linnakassale väiksem ja õpetajad saavad oma väljateenitud rahanatukese õiglaselt kätte, mitte et õpetajatele ei  makstaks toetusi nende endi poolt väljateenitud riigi poolt väljamaksmata rahast. Meie, haridustöötajad jt, peame hõiskama riigi hoolivuse üle.

Kutsun kõiki koolijuhte järgima minu eeskuju ja tehke oma õpetajatele töölepingumuudatus palga maksmisest igal nädalal aastaringselt. Tallinna Haridusametis ju ökonomiste ja  palgaarvestajaid peaks jätkuma ning õpetaja  palk on ju ka kuutasuna töölepingus fikseeritud: haridusametil tuleb see ainult 4-jaga jagada ning õpetajatele välja maksta iga nädala lõpul ja linnakassa riskide hajutamine oleks igavesti tagatud.

Tööme lihtsa näite. Teie kuupalk on 1000 EEK. See teeb 12X1000=12 000 EEK aastas. Kui teeme aga arvestused nädalate kaupa, nagu Euroopa ja maailm teeb saame:

1000:4=250 (4 nädalate arv kuus) EEK nädalas. Aastas on 52 nädalat seega 52X250=13 000 EEK. Nii et armsad kaasmaalased, meie valitsus lüpsab meid üpris jõhkral moel. Kas pole see nii?, ja kavatseb edasi lüpsta, me ju lüpsirahvas. Ei tea kas Euroopas seda teatakse, et Eestis käib selline värk?!

PS! Matemaatika on täppisteadus ja selle vastu demagoogiaga niisama lihtsalt ei saa.

Märt Sults

Tallinna Kunstigümnaasiumi direktor

Sults valimised EST