Artiklid meediasUudised

Märt Sults: minister Ligi unustas kutseoskusvõistluse Noor Meister

By 4. apr. 2016 jaanuar 15th, 2019 No Comments

107973

“Minister lihtsalt unustas üle-eestilise võistluse ära. See oli tehniline praak. Ligi ei julgenud seda küll riigikogu ees puldis öelda, aga ministreeriumist öeldi see välja,” viitas koolijuhina tegutsenud riigikogu liige Märt Sults.

Sults nentis Tallinna TV uudistesaates, et õpilased elavad positiivsel konkurentsil ning Noor Meister võitjal on võimalus edasi võistlema minna EuroSkillsile. “Tulles sealt diplomiga on noor inimene juba väga kõrge kategooriaga ning see tagab talle ka juba kõrgema palga,” möönis Sults.

Kutsehariduse omandanud või kutset õppivad noored on saanud Eestis kümme aastat osaleda suurel kutseoskusvõistlusel Noor Meister. Nüüd, kümnendal aastal, muudeti äkitselt senist süsteemi ja ühe suure võistluse asemel tehti mitu väiksemat võistlust.

Tallinna Kopli Ametikooli direktor Kaspar Kaugija sõnul oli koolijuhtide ja pedagoogide imestus suur, kui saabus teade, et ühte suurt üritust ei korraldata, vaid toimuvad eraldi väikesed, koolides aset leidvad võistlused . “Näiteks keskkonnatehnika lukseppadele mõeldud kutsemeistrivõistlus Noor Meister toimub Tallinna Kopli Ametikoolis, maalrite kutsemeistrivõistlused Tallinna Ehituskoolis jne. Üldises plaanis see killustab süsteemi ega anna tervikpilti, kuidas õpetajate ja õpilaste mõõduvõtmine üle-eestiliselt toimub.”

Keskerakonna riigikogu fraktstioon esitas eile arupärimise kutsemeistrivõistluse muutmise põhjuse ja selle toimumiseks vajaliku rahastamise kohta. Riigikogu liige Mailis Reps märkis parlamendis, et Noor Meister on kutsehariduskoolide tippsündmus. “See kaasab kõige positiivsemas mõttes üksteisega võistlema sadu õppureid ja neile kaasaelama tuhandeid pealvaatajaid. Ka ajakirjandus on võistluse tippsündmusi väga positiivselt kajastanud, samuti saavad kutsekoolide potentsiaalsed õppurid võistlusest positiivse elamuse.”

Haridus- ja teadusminister Jürgen Ligi ütles parlamendis, et ei vasta tõele nagu on kutseharidus vaeslapse rollis. “Pigem on kutseharidus soositud rollis ja ülehellitatud. Ümberkorraldusi on kutsehariduses liiga palju edasi lükatud ja investeeringuid kohati tehtud liiga ohtralt ja optimistlikult,” osutas Ligi.

Siiski lubas minister Ligi kutsemeistrivõistluse Noor Meister  tuleval aastal vana süsteemiga, ent uuendatud formaadis taastada.